Duyurular

Marmara adasından mermer ihracatı durma aşamasına geldi

Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, Suriye´deki iç savaşın, Yunanistan´daki ekonomik krizin ve Çin´de kredilerin durdurulmasının ilçeden yapılan mermer ihracatını durma noktasına getirdiğini söyledi.
Devamı >>

Mermer ocağında kaza: 1 işçi ağır yaralı

Muğla Fethiye´de mermer ocağında meydana gelen kazada üzerine kaya parçası düşen 44 yaşındaki Çetin Ercan, ağır yaralandı.
Devamı >>

Adıyaman’ın Saklı Hazinesi Mermer Üretime Geçiyor

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, ilin en önemli ihracat kalemlerinden birisini oluşturan mermer ocaklarında üretilen mermer bloklarını inceledi. Merkeze bağlı Kömür beldesinde faaliyet gösteren 4 mermer ocağı ile bir mermer fabrikasını ziyaret eden Vali Demirtaş, Adıyaman ile özdeşleşerek ilin ekonomisine büyük bir canlılık getirileceği beklenen mermerin yer altından çıkarılması, kalitesi ve işlenme aşamaları hakkında Mermer ...
Devamı >>

Afyon Mermer ve Makine Fuarı Açılıyor

Afyonkarahisar’da, 9-11 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan, ‘Mermer ve Makine fuarı Koordinatörü Mehmet Abdioğlulları fuar hakkında bilgiler verdi
Devamı >>

İlk Türk Mermer Makinesi üretildi

Afyonlu Demmak Firması’nın ürettiği makinelerin tamamen yerli tasarım olduğunu vurgulayan Karagöz şunları söyledi: “Bu makinelerin üretimlerinin çoğu İtalya’da yapılıyor, mermer makinalarında öncü onlardır. Ama yerli üretimde kalite olarak da onlardan öne geçmiş olduğumuzu söyleyebiliriz.
Devamı >>

İMİB, Zamanı Durduran Mermer Tasarımlarını Milano´da Tanıttı

Türk mermeri zamansızlık manifestosunu Milano Tasarım Haftası´nda açıkladı... Binlerce yıldır mimari ve sanata ilham veren Türk mermeri "Geçmiş, Bugün & Gelecek" konseptiyle düzenlenen "Marble Across Time - Zaman Boyunca Mermer" sergisi ile anlatıldı.
Devamı >>

Mermer Artıkları Yapı Malzemesine Dönüşüyor

Burdurlu işadamı Ercan Akın, yaptırdığı AR-GE çalışmalarının ardından mermer atıklarını yapı malzemesine dönüştürecek sistemi sanayi sektörüne kazandırıyor.
Devamı >>

Türk mermerine tasarım dopingi

Türk mermerciler Milano Tasarım Haftası´na ünlü tasarımcılarla imza attı. İMİB Yönetim Kurulu Üyesi Akbulak, "Hedefimiz katma değerli ihracatı artırmak" dedi
Devamı >>

Çinli ortak buldu, mermer ocağı açacak

Temmer Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, İç Anadolu’da Kütahya, Konya civarlarında Çinli bir firmayla ortak mermer ocağı açıp işleteceklerini açıkladı.
Devamı >>

Çinliler, bir yılda 40 maden ocağını aldı

Çinli girişimciler, bir yılda Türkiye’de satın alma veya ortaklık yoluyla 40’a yakın mermer ocağına sahip oldu. Türkiye Maden İhracatçıları Birliği üyesi ve Temmer Mermer’in sahibi Rüstem Çetinkaya, yerli ocak sahibine ortak olan Çinlilerin sadece ticaret yaptığını belirterek, “Ancak satın alanların ileride ne yapacağını kestiremiyoruz.” dedi.
Devamı >>

İzmir Mermer Fuarında 14bin ton mermer sergilenecek

İzmir´de düzenlenecek 20. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı (MARBLE 2014), 26 Mart´ta kapılarını açacak. Toplam 45 bin metrekare alan üzerindeki fuara, 275 yabancı ve 912 yerli firma katılacak. Bu yıl 49 katılımcı ilk defa yer alacak. Fuar sahasının dolması sebebiyle 450 firmanın talebi karşılanamadı. İşlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere yaklaşık 14 bin ton taşın sergileneceği fuarda, 659 adet blok mermer ve do...
Devamı >>

Mermer Döşemeler

Mermer sektöründe her zaman çok çeşitlilik ve isteğe özel yapım vardır.Mermerlere rahatlıkla desen verilebildiği için,kişiye özel harika tasarımlar yapılabilmektedir.Bu nedenle mermersektöründe kişiye özel yapım oldukça fazladır.İnsanlar özelliklede evlerine,işletmelerine özel yapım istiyorlar.Tüm bunların yanında camiler gibi toplu kullanım alanı olan yerlerde ise,sabit çok fazla deseni olmayan genelde yerlere döşenen şekilde ...
Devamı >>

Ülkemizde Mermer sektörü

Ülkemiz mermer yatakları ve mermer sektörü açısından oldukça zengindir.Bu nedenle piyasalarda oldukça önemli bir yere sahiptir.Mermerlerin tercih edilmesindeki diğer bir neden konutların değerlerini arttıran bir materyal olmasıdır.Araştırmalara göre yurt dışında en çok kullanılan dekorasyon malzemelerinden biri olan mermer,malesef ki ülkemizde yurt dışına göre daha az kullanım vardır.
Devamı >>

Bursa´da 900 milyon ton mermer rezervi çıktı

BURSA’da kurulan Maden-Mermer Üretici ve Sanayici İşadamları Derneği (MADSİAD), Orhaneli ilçesine bağlı Başköy- Erenler-Dağakça havzasında yürüttüğü çalışmalar sonucunda 105 milyar dolar değerinde, 900 milyon ton işlenebilir mermer rezervi buldu. MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu, 5 akademisyen tarafından 10 aylık çalışma sonucu bulunan mermerin 800 yıl boyunca işlenebileceğini söyledi.
Devamı >>

Dünyanın en büyük mermer kenti

Yatağan’da bulunan ve dünyanın en büyükmermer kenti olduğu belirtilen Stratonikeia Antik Kenti’nin ”UNESCO Kültürel Miras Geçici Listesi”ne kazandırılması için çalışma başlatıldı. Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Sratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karia bölgesinin en önemli kentlerinden biri olan Stratonikeia’nın, Anadolu...
Devamı >>
123