Duyurular

Mustafakemalpaşa Mermer OSB dünya pazarına giriyor

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, tarıma elverişsiz alana kurulan Mermer OSB’nin üretimlerinin, yeni otoyol projesi ile birlikte dünya pazarında geniş yer bulacağını söyledi.
Devamı >>

Beyazıt Meydanı´ndaki sır mermerler

Beyazıt Meydanı ve Alt geçit inşaatı bir süredir devam ediyor. Daha önce lahit ve lahit kapakları bulunmuştu. Önceki günde çok sayıda mermer blok kamyonlara yüklenerek meydandan uzaklaştırıldığı ortaya çıktı.
Devamı >>

Muğla´nın mermer ihraç ettiği ülke sayısı 37´ye ulaştı

Türkiye üretiminin yüzde 20´sinin gerçekleştirildiği Muğla´dan 2 yıl önce 22 ülkeye ihracat yapılırken, bugün ülke sayısı 37´ye çıktı - Muğla Mermerciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Koçar: - "2023 hedeflerimiz var. Bugün 2 milyar dolar olan ihracatımızı Cumhuriyetimizin 100. yılında, 2023´te 8 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz
Devamı >>

Mermere kadın eli

Türkiye’de, ağır iş kollarından sayılan mermer sektöründe çalışan kadın sayısı gün geçtikçe artarken, Denizli’de bir mermer fabrikasında çalışan kadın işçilerin çalışma azimleri beğenildi.
Devamı >>

Verona eski günlerini arıyor

Doğal taş sektöründe yakın zamana kadar dünyanın en büyük fuarı konumunda olan, günümüzde ise İzmir Marble ve Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı ile birlikte dünyanın en önemli 3 fuarından biri olarak bilinen Verona Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, eski günlerini arıyor.
Devamı >>

Mermer Atıkları Ekonomiye Kazandırılıyor.

Türkiye’nin önemli mermer ihracatı yapan illeri arasında yer alan Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde, mermer işleme esnasında ortaya çıkan atıklar da ekonomiye kazandırılıyor.
Devamı >>

Atık Mermer Parçalarından Tarih Yarattılar

Bursa´nın İznik İlçesi´nde, Uludağ Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Mimari Restorasyon Programı öğrencileri, atık mermer malzemelerini kullanarak 4 imparatorluğun izlerini taşıyan mozaik pano yaptı.
Devamı >>

Mermer ocağında kaza

Isparta´nın Eğirdir ilçesinde bir mermer ocağında göçük meydana geldi. Gelen bilgiye göre göçük sonucunda 4 kişi ölürken, 7 kişi de yaralandı.
Devamı >>

Blok mermere fon, sektörü iflas ettirir

İtalya’nın Verona şehrinde düzenlenen Uluslararası Marmomac Taş, Tasarım ve Teknoloji Fuarı’na İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) milli katılım gösterdi.
Devamı >>

Mermerve Taş Ocakları Sdü’de Sempozyum da Masaya Yatırıldı

Sempozyumun açılış konuşmasını Doğa Koruma ve Millî Parklar VI. Bölge Müdürü-Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Adnan Yılmaztürk yaptı. Konuşmasında peyzaj sorununa dikkat çeken Yılmaztürk, “Ülkemizin en önemli sorunu çevre ve enerji sorunudur. Yöremizin en önemli çevre sorunu da mermer ve taş ocaklarının oluşturduğu peyzaj sorunudur. Bu sorunlara çözüm aramak için 2012 yılından bu yana çalışıyoruz.” dedi.
Devamı >>

ÇİNLİLER: İlk kez deniz manzaralı mermer ocağı gördük...

Mersin’in Silifke ilçesinde Mersin Yenişehir Belediyesi’nin Çin’deki kardeş şehri Quanzhou Belediye Başkanı Mr. Zheng Xincong ile beraber 12 kişilik bir delegasyon maden ocağında incelemelerde bulundu.
Devamı >>

Elbistan’ın Mermeri Filistinlilere Emanet

Filistinli bir iş adamı, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine bağlı İncecik Mahallesi’nde bulunan mermer yataklarını ekonomiye kazandırmak için yatırım yaptı. Madenden çıkarılan mermerler, kalite testlerinden geçerse yine Filistin’e ve Ortadoğu ülkelerine ihraç edilecek.Linyit kömürü ve bakır madeninin yanı sıra geniş mermer zenginliği ile de bilinen Elbistan, bu değerli taşı işlemek için ilginç bir yatırımcı ile tanıştı.
Devamı >>

Çinli firmalar mermer ocağı almayı artırdı

Çin hükümeti işlenmiş mermere desteği kaldırdı, Çinli firmalar ocak almayı artırdı. Çinli firmalar blok mermeri çok ucuza götürüyor İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, Türkiye’de mermer ocağı satın alan ve işleten Çinli firmaların blok mermerleri çok ucuza ülkelere götürmelerinin haksız rekabet yarattığını söyledi.
Devamı >>

Doğal taş sektöründe blok mermer ihracatı skıntısı

İşlenmiş mermer ithalatına yüzde 24’e varan vergi uygulayan Çin Hükümeti´nin, yurtdışında maden ve mermer ocağı satın almaları için firmaları teşvik etmesinin ardından Türkiye’de mermer ocağı işleten Çinli firma sayısı 60’a yükseldi. Bu firmaların Türkiye’den çıkardıkları mermerleri blok olarak ve Türk firmalarından daha ucuza ülkesine götürdüğüne dikkat çeken İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu, y...
Devamı >>

Bandırma Limanı´na yapılan yatırımlar bölgedeki mermer ve doğal taş ihracatını hızlandırdı.

Bandırma Limanı´na yapılan yatırımlar bölgedeki mermer ve doğal taş ihracatını hızlandırdı. Çelebi Bandırma Limanı Satış ve Pazarlama Müdürü Ali Şenel, daha önce doğal taş ve blok mermer ihracatının, Gemlik ve İzmir limanlarından yapıldığını şimdi ise limana yapılan Konteyner Terminaliyle, Çelebi Bandırma limanına kaydığını belirtti.
Devamı >>
123