Doğal taş sektöründe blok mermer ihracatı skıntısı
Geri Dön
Doğal taş sektöründe blok mermer ihracatı  skıntısı

İşlenmiş mermer ithalatına yüzde 24’e varan vergi uygulayan Çin Hükümeti'nin, yurtdışında maden ve mermer ocağı satın almaları için firmaları teşvik etmesinin ardından Türkiye’de mermer ocağı işleten Çinli firma sayısı 60’a yükseldi. Bu firmaların Türkiye’den çıkardıkları mermerleri blok olarak ve Türk firmalarından daha ucuza ülkesine götürdüğüne dikkat çeken İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu, yerli firmaların bu duruma tepki gösterdiğini söyledi.

Çin ile iş yapan sektör temsilcileri ile bir araya gelen İMİB Başkanı Kahyaoğlu, sektörün en önemli pazarlarının başında gelen Çin ve Irak’taki gelişmeleri endişe ile takip ettiklerini kaydetti. Kahyaoğlu, "Mermerde marka olan İtalya’yı bile geride bırakarak ilk sırada yer aldığımız Çin pazarında son dönemlerde sıkıntı yaşıyoruz. Yeraltı zenginliğimiz olan doğaltaşlar blok halinde Çin’e gidiyor. Burada Çinli firmalara ve blok mermer satışına karşı değiliz. Hatta Çin bizim en iyi pazarımız ve ticaretin gelişerek devam etmesini istiyoruz. Ancak, çocuklarımızın mirası yer altı kaynaklarımızın değerinin altında fiyatlarla ülkeden çıkmasına, katma değerinin ülkemizde kalmamasına karşıyız. Gelsinler burada fabrika kursunlar, taşları işlesinler öyle götürsünler." dedi.

Doğaltaş ve maden sektörünün en önde gelen pazarlarındaki durgunluk ihracat rakamlarını olumsuz etkiledi. Özellikle Çin ve Irak gibi en büyük pazarlardaki düşüş sektörü düşündürüyor. Çin Hükümetinin kredileri durdurması, Irak’taki iç karışıklıklar gerilemenin ana nedenleri arasında gösteriliyor. Temmuz ayında Çin Halk Cumhuriyetine yapılan ihracatta yüzde 25,44, Irak’a yapılan ihracatta da yüzde 37,80 azalma görüldü. Ocak-Temmuz döneminde ihracat geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 5,8 azalarak 2,78 milyar dolara geriledi. Bu dönemde Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılan ihracat yüzde 23,38 azalarak, 1,45 milyar dolardan, 1,11 milyar dolara indi. Yüzde 5,97 azalan doğaltaş ihracatı da 547 milyon dolardan 514 milyon dolara düştü.

Kaynak:Haber3.com