Bandırma Limanı´na yapılan yatırımlar bölgedeki mermer ve doğal taş ihracatını hızlandırdı.
Geri Dön
Bandırma Limanı´na yapılan yatırımlar bölgedeki mermer ve doğal taş ihracatını hızlandırdı.

Bandırma Limanı'na yapılan yatırımlar bölgedeki mermer ve doğal taş ihracatını hızlandırdı. Çelebi Bandırma Limanı Satış ve Pazarlama Müdürü Ali Şenel, daha önce doğal taş ve blok mermer ihracatının, Gemlik ve İzmir limanlarından yapıldığını şimdi ise limana yapılan Konteyner Terminaliyle, Çelebi Bandırma limanına kaydığını belirtti.
 
Geçen yıl toplam ihracatın yüzde 3,3'üne sahip madencilik sektörünün bu yıl bir önceki yıla göre yüzde 20,6 artışla 5,04 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Şenel, "Ülkemiz ihracatında önemli bir yer tutan doğal taş ve mermeri Çin limanları başta olmak üzere Malezya, Endonezya, Arap ülkeleri ile İtalya ve İspanya gibi ülkelere gönderiyoruz. Doğal taş ve blok mermerler konteynerler içerisinde blok formunda gemilere yüklenerek ihracat ediliyor.

2013 yılında en fazla ihraç edilen maden ürün grupları arasında doğal taş ve mermer 8,4 milyon ton ve 2,22 milyar dolarla ilk sırada yer aldı. Limanımızda, blok mermerlerin, depolama, konteyner içi yükleme ve konteyner içinde sabitleme hizmeti verilmesi ile daha önce Gemlik ve İzmir limanlarından yüklemelerini gerçekleştiren bölgemiz ihracatçıları, karayolu maliyetleri, depolama maliyetleri ve liman hizmetleri maliyetleri düşünerek bizim limanımızı tercih ediyor" dedi.
 
Limanda depolama ve yükleme işlemlerinin aralıksız devam ettiğini ifade eden Şenel, "Limanımız 7 gün 24 saat blok mermer depolama, konteyner iç dolum servisi vermekte ve aylık 15'den fazla konteyner gemisi seferi ile bölgemiz ihracatçılarını, dünyanın çeşitli limanlarındaki müşterileri ile buluşturmaktadır. 2013 yılında ülkemizden Çin Limanlarına yaklaşık 200 bin konteyner doğal taş ve mermer ihraç edilmiştir" diye konuştu.
 
Kaynak: Deniz haber Ajansı