ÇİNLİLER: İlk kez deniz manzaralı mermer ocağı gördük...
Geri Dön
ÇİNLİLER: İlk kez deniz manzaralı mermer ocağı gördük...

Mersin’in Silifke ilçesinde Mersin Yenişehir Belediyesi’nin Çin’deki kardeş şehri Quanzhou Belediye Başkanı Mr. Zheng Xincong ile beraber 12 kişilik bir delegasyon, Taşucu’ndaki Medmar Madencilik'e gelerek, maden ocağında incelemelerde bulundu.
Quenzhou Belediye Başkanı (vali) Mr. Zheng Xincong ve Nan’an Belediye Başkanı Mong Chanyin ve ekibini mermer ocağında ağırlayan Medmar Madencilik İşletme Müdürü Muhsin Bingöl, mermer ocağı hakkında geniş bilgi verdi. Konukları ‘Hoşgeldiniz’ pankartı açarak karşılayan Bingöl ve ekibi, yaş pasta keserek dostlarına ikram etti.

Böylesine güzel bir karşılama karşısında duygularını ifade eden Quanzhou Belediye Başkanı Mr. Zheng Xincong, “Böyle bir karşılama beklemiyorduk, şaşkınız. Buradaki mermer ocağı da bizleri çok şaşırttı. Deniz manzaralı bir mermer ocağını ilk kez görüyoruz. Mermerin kalitesini, çalışma şartlarını, doğaya geri dönüşümünü ve rehabilite çalışmalarını, insan sağlığına verilen önemi, sahada mermerin kesimi, havadan güvenlik önlemlerine kadar her türlü imkanı görme fırsatı bulduk. Burada çok önemli bir konuda Çin’de Suile eyaletinde yıllık 1 milyon ton mermer işleniyor. Bu işlenen mermerlerin yüzde 20’si Medmar Madencilik'ten geliyor. Böylelikle neden Medmar Madencilik'in mermerlerinin tercih edildiği ve kalitesini yakından inceleme fırsatı yakaladık. Bizleri ağırlayan İşletme Müdürü Muhsin Bingöl ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Sizleri de en kısa zamanda Çin’e bekliyorum.” dedi.

Müdür Bingöl ise maden ocağı hakkında bilgi verirken şunları kaydetti: “Taşucu’ndaki ocağımız 250 hektar üzerine kurulu, bunun yanı sıra adana ve Antalya’da da maden ocaklarımız açıldı ve faaliyete geçti. Bilecik, Muğla Yatağan’da, Mersin ve Taşucu’nda bulunan mermer ocaklarımızla da dünyada en büyük mermer ocakları arasında ilk üçe girmekteyiz. Pazar ağımızı en çok oluşturan Çinli konuklarımızı burada ağırlamaktan büyük onur duyduk. En kısa zamanda davetlerine icabet etmeye çalışacağız.” diye konuştu.

Kaynak: Haber3.com