Marmara adasından mermer ihracatı durma aşamasına geldi
Geri Dön
Marmara adasından mermer ihracatı durma aşamasına geldi

Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, Suriye'deki iç savaşın, Yunanistan'daki ekonomik krizin ve Çin'de kredilerin durdurulmasının ilçeden yapılan mermer ihracatını durma noktasına getirdiğini söyledi.
 

Marmara Adası'nda 25 mermer işletme tesisinin olduğunu ve yaklaşık bin kişinin ekmek yediğini ifade eden Aksoy, savaşlar ve krizlerin devam etmesi durumunda sektörün sıkıntıya girebileceğini söyledi.
 
İhracatın 3 yıldan buyana sürekli gerilediğini vurgulayan Aksoy, "Mermer sektöründe duraklama dönemine girdik. Üç yıl öncesine göre kapasitenin yüzde 30'uyla çalışıyoruz. Mermer ocaklarında yaklaşık bin kişi çalışıyor ve dolaylı olarak yaşananlardan binlerce kişiyi etkileniyor. Marmara Adasında toplam 25 mermer işletmesi bulunuyor.

İtalya'nın Carara Bölgesinden sonra dünyada en fazla mermer üretiminin yapıldığı yerleşim yeri Marmara Adası'dır. Adadan çıkartılan mermer ağırlıklı olarak Suriye ve Ortadoğu'ya ihraç edilmektedir. Suriye'deki iç savaş, Yunanistan'daki ekonomik kriz, Çin'de kredilerin durdurulması ilçeden yapılan mermer ihracatını durma noktasına getirdi" dedi.