Adıyaman’ın Saklı Hazinesi Mermer Üretime Geçiyor
Geri Dön
Adıyaman’ın Saklı Hazinesi Mermer Üretime Geçiyor

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, ilin en önemli ihracat kalemlerinden birisini oluşturan mermer ocaklarında üretilen mermer bloklarını inceledi. Merkeze bağlı Kömür beldesinde faaliyet gösteren 4 mermer ocağı ile bir mermer fabrikasını ziyaret eden Vali Demirtaş, Adıyaman ile özdeşleşerek ilin ekonomisine büyük bir canlılık getirileceği beklenen mermerin yer altından çıkarılması, kalitesi ve işlenme aşamaları hakkında Mermer oağı işletmecilerinden detaylı bilgi aldı.

Ziyarette, mermer işletmecilerinin çalışmaları ve sorunlarını dinleyen Vali Demirtaş, incelemelerde bulunduğu mermer ocaklarında çalışanlarla da sohbet etti. Ziyaret ettiği mermer ocaklarından birinde Adıyaman’a mermer almaya gelen Çinli bir mermer işletmecisi ile de sohbet eden Vali Demirtaş, Çin’de işlenen mermer ile ilgili yabancı konuktan bilgi aldı.

Adıyaman’daki mermer rezervlerinin dünyadaki mermer rezervlerinin yüzde 4'ünü, Türkiye'nin ise yüzde 15’ini oluşturduğunu belirten Vali Demirtaş, "Bu saklı hazineyi Adıyaman'da mutlaka kazanca dönüştürerek, ülkemiz ve ilimiz ekonomisine katkıda bulunmamız gerekiyor. İlimizde 16 firmamız mermer sektöründe üretim yaparak, bu firmalarda yaklaşık 600 vatandaşımız istihdam edilmekte, yüzlerce nakliyecimize de iş imkanı sağlanmaktadır. Şu anda mermer ocaklarının yanıbaşında mermer işletmesi yapan bir fabrikamız üretime devam etmektedir. Bir tanesi de kısa bir zaman içersinde faaliyete geçecektir. Yakın bir zamanda Kahta ilçemizde kurulan Organize Sanayi Bölgesinin bütün altyapı çalışmalarını tamamlayarak, buradaki mermer işletmecilerine yer tahsisi yapacağız." açıklamasını yaptı.

Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi'nde mermer işletmeciliği yapan iş adamı Osman Yıldırım ise "Sayın valimizle bugün yaptığımız inceleme gezisi ile amacımız bu işletmecilerimizi mahallinde ziyaret ederek, istihdama ve ülke ekonomisine nasıl katkıda bulunduklarını görmektir. Mermer sektörüne göstermiş olduğu yakın ilgiden dolayı sayın valimiz Mahmut Demirtaş’a teşekkür ediyorum.” dedi.