İzmir Mermer Fuarında 14bin ton mermer sergilenecek
Geri Dön
İzmir Mermer Fuarında 14bin ton mermer sergilenecek

İzmir'de düzenlenecek 20. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı (MARBLE 2014), 26 Mart'ta kapılarını açacak. Toplam 45 bin metrekare alan üzerindeki fuara, 275 yabancı ve 912 yerli firma katılacak. Bu yıl 49 katılımcı ilk defa yer alacak. Fuar sahasının dolması sebebiyle 450 firmanın talebi karşılanamadı. İşlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere yaklaşık 14 bin ton taşın sergileneceği fuarda, 659 adet blok mermer ve doğaltaş görücüye çıkacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, MARBLE 2014 ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Fuarın şehir ekonomisine 100 milyon dolar civarında katkı sağlamasını beklediklerini kaydeden Kocaoğlu, yeni fuar kompleksinin hizmete girmesiyle dünyanın en büyük mermer fuarını 2015 yılında İzmir'de tertip etmeyi amaçladıklarını söyledi. Fuarın gelişim sürecini grafiklerle anlatan Kocaoğlu, Gaziemir ilçesinde yapımı devam eden yeni fuar kompleksinin bitirmesiyle büyümenin devam edeceğini belirtti. Kocaoğlu, "Mermer fuarında 20 seneyi devirmiş durumdayız. 26 Mart'ta kapılarımızı açıyoruz. Kültürpark'taki mevcut ve geçici fuar hollerinde zorlanarak yaptığımız MARBLE'ı, önümüzdeki yıl yeni fuar alanında gerçekleştireceğiz. Bir manada dünya doğaltaş sektörü İzmir'de buluşacak." dedi. Yeni fuar kompleksinin hizmete alınmasıyla beraber Kültürpark projesine hız vereceklerini belirterek, "Kültürpark'ın tamamiyle kültür fuarlarının yapıldığı, insanların soluk aldığı, randevu noktası haline gelen bir cazibe merkezi olmasını planlıyoruz. Yeni yapılacak yer altı otoparkının üzerinde kurultay merkezi olacak. Kültüpark'a gelenler, teleferikle Kadifekale'ye çıkıp orada tarih turu yapacak. Kültürpark'taki yeşil alan kesinlikle korunacak.

İlk olarak 1995 yılında, 47 firmanın katılımıyla 2 bin 600 metrekare alanda tertip eden MARBLE, 1998'de Uluslararası Fuarlar Endüstrisi Birliği (UFI) azalığına kabul edildi. Böylece Türkiye'nin, dünya fuar otoriteleri tarafından kabul edilmiş ilk uluslararası uzmanlık fuarı oldu. Başladığı günden beri devamlı gelişen fuara, geçen yıl yurtiçi ve yurtdışından bin 182 firma katılırken 77 ülke ve yurtiçindeki 81 şehirden sektör temsilcileri ziyaret etti.

FUAR EN ÇOK KATILIM İTALYA'DAN Bu yıl fuarda 49 yeni katılımcı yer alacak. Firma sayısına göre İtalya ilk sırada yer alıyor. Onu sırasıyla Çin, Hindistan, ABD ve Almanya izliyor. Fuarda yer alacak ülkeler şunlar: Almanya, ABD, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Brezilya, Çin, Danimarka, Filistin, Fransa, Hollanda, Hindistan, Hong Kong, İran, İrlanda, İspanya, İtalya, Japonya, Katar, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURIYETI, Makedonya, Mauritius, Mısır, Polonya, Romanya, Rusya, San Marino, Suudi Arabistan, Tayvan, Tunus, Ürdün ve Yunanistan. Bu yıl ilk defa katılacak ülkeler ise Danimarka, Filistin, Suudi Arabistan ve Tunus. Dört kıtayı İzmir'de buluşturan MARBLE'da yabancı katılımcı sayısında Avrupa kıtası birinci sırada yer alırken onu Asya, Afrika ve ABD izliyor.