Mermer Sektörü
Geri Dön
Mermer Sektörü

Türkiye mermer madenleri açısından zengin bir ülkedir. Farklı markalar adı altında işletilen mermer ocakları ile Türkiye ihracatının büyük bir kısmı gerçekleştirilmektedir. Genel itibari ile mermer ocaklarında farklı türde mermerler çıkarılmaktadır. Önemli bir maden olan mermer, son yıllarda yapı malzemelerinin artması ile birlikte önemini bir kere daha göstermiştir. Parke bir seçenek olarak kalite kalite karşımızda olsa dahi, mermer kalitesi her zaman kendini göstermeye devam ediyor. Zemin kaplaması için kullanılan mermerin kalitesi, parlaklığı ve özellikle uzun ömürlülüğü, en iyi kalite parke ile dahi yarışamaz.

Mermer türlerinden yola çıkarak, Türkiye'de mermer sanayisinin Osmanlı döneminden itibaren yüz yıllardır açık olan mermer ocakları ile önemli bir yerde olduğunu belirtmeliyiz. Mermer, gerek kullanım alanları gerekse kaliteli olması ile yıllardır dünyada tercih edilmektedir. Saha sağlam, daha estetik, daha göz alıcı eserler için hem yaşam alanları hem de sanat eserleri için tercih edilmektedir. Mermer, insanların uzun yıllardır kullandığı ve verim aldığı bir malzemedir. Tüm dünyaya ihrac edilen mermer, Türkiye'de özellikle Afyon ve çevresinde en kaliteli ürün imkanı vermektedir.

Türkiye'de özellikle de Anadolu bölgesinde yüzyıllardır açık olan ve hala mermer çıkarılan madenler, kaliteli malzeme imkanı ile uzun seneler daha mermer ihracatında önemli bir rol oynayacaktır. Malzemelerin kalitesinin işçilik ile pekiştiği ve iyi ürünler çıkarmak için mutlaka malzemenin yani mermerin kaliteli olması gerektiği her fırsatta söylenmektedir. Bu nedenle bütün Avrupa, Türk mermerini ithal etmektedir. Mermer, özellikle deniz ulaşım kanalı ile bütün Avrupa'ya gönderilmekte, Türkiye'de ki mermer ocaklarının kaliteli ürünler çıkarıyor olması, mermerin son derece tercih edilir olması ile birlikte uzun yıllar boyunca Türkiye'nin mermer ihracatına devam edeceği görülmektedir