Limenstone Mermer
Geri Dön
Limenstone Mermer

Beyaz renge en yakın olan limenstone mermer çeşidi mutfaklarda kullanılan mermerlerden olmaktadır. Mutfak tezgahında rahat bir kullanım ve güzel bir görünüm için limenstone mermerler açık, ferah bir görüntü oluşturmaktadır. Evlerin mutfak bölümünde kullanımı olan açık renk mermer kullanımı bazı alanlarda yer karosu olarak da tercih edilmektedir. Mutfakta kullanımı ile yer karosu kullanımı arasında farkın nedeni cilalanması ve bu cilalama işleminde farklı uygulamaların olmasıdır.

Mermer cilalanırken ahşapta olduğu gibi farklı bir malzemenin sürülmesi ile değil mermerin bizzat kendi cila taşına sürtünerek mermerler cilalanmaktadır. Bu uygulama ile yer karosu ve mutfak tezgahında kullanılan mermerler parlak ve temiz bir görüntü oluşmaktadır.

Limenstone mermer kendi içinde geçişli renklere sahip olması iler mozaik sanatı içinde uygun bir kullanıma sahiptir. Farklı boyutlarda kesilen küçük parçalar ile mozaik uygulaması istenirse bir tabloya istenirse de evinizin bir duvarına uygulanabilmektedir. Dekor taşı adı altında satılan limenstone mermer grubu ise daha büyük parçalardan yer alırken apartmanların ya da iş merkezlerinin dışında farklı şekillerin oluşması için açık renkleri ile kullanılmaktadır.

Mermerlerin boyutlarının iç mekan ve dış mekan olarak farklılıklar yaşanmasının nedeni de gene iç mekanlarda büyük boyutlu taşların hoş görünmemesi ve dış mekanlarda büyük boyutların olması da büyük görüntülerin işçiler tarafından daha rahat oluşturulması olmaktadır. Dış cephede koyu kaplamanın arasında limenstone mermer ile oluşturulan şekiller güzel görüntüler oluşturmaktadır.