Sonuçları Daraltın

El İşçiliği

  • Çizgi Mermer
    Denizli / Merkez
    İncele
  • Doğal Mermer Granit
    İstanbul / Kartal
    İncele

Mermer atölyelerinde mermerin kalitesine değer katan el işçiliği, özellikle cilalama ve kesme aşamalarının daha dikkatle yapılması anlamına gelir. Her ne kadar mermer büyük makinelerle işleniyor olsa da, mermer el işçiliği aşamasında kalitesini ortaya koyacaktır.

Mermerin üretim safhasından döşeme safhasına kadar el işçiliğinin mermer kalitesi üzerinde rolü büyüktür. Oldukça zahmetli bir atölye süreci olan mermer için, zımpara tozu çamuru yardımı ile yüzey çalışması yapılır. Bu aşamada mermerin olası yüzey boşlukları giderilmiş olur. Böylece kullanım açısından daha sorunsuz bir yüzeye sahip olan mermer, doğal bir şekilde çatlaklardan ve yüzey problemlerinden arındırılır. Bu aşamada mermer el işçiliği ile çalışma yapılır. Mermer makinelerinden çıkan ve levhalar halinde hazırlanan mermer, klasik billurlardan oluşan yapısı ile göz alıcı bir hale gelir.

Doğa, cilasız ve şekilsiz mermer bloklarını bize sunduğunda mermer evlerimizde olduğu kadar göz alıcı değildir. Mermeri parlatmak, şekil vermek ve yüzey sorunlarını çözmek mermer el işçilerinin sanatıdır. Bu sanat günümüzde unutulmaya başlanmış olsa da, mermer kullanmaktan vazgeçmeyen yapı sektörü için gerçek mermerin kalitesini bilen son tüketiciler sayesinde yaşatılmak zorunda. Ancak bunu bir sanat olarak değerlendirip, mermer sektörünün Türkiye için önemli bir alan olduğunu hatırlamak gerekir.