Suudi Merkez Bankasına Muğla beyazı
Geri Dön

Muğla’nın ilk mermer işlemelerinden olan ve bugün ABD, Avrupa ülkelerinin yanı sıra Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerine yaptığı ihracat ile Muğla mermerlerinin adını dünyaya duyuran Ermaş Madencilik Şirketi Suudi Arabistan Krallığı’nın Merkez Bankası’nı “Muğla Beyazı” olarak bilinen mermerle kaplıyor. Ermaş şirketinin bugüne dek üstlendiği en prestijli projelerinden biri olan Riyad Merkez Bankası (Central Bank of Riyad) mermer işi ihalesi 2011 yılı Ekim ayında alındı. Bir yıldan bu yana devam eden inşaat 2013 yılının Mart ayında tamamlanacak.

Al RajhiGroup tarafından yapılan Riyad Merkez Bankası inşaatı için toplam 37 bin metrekare Muğla beyaz mermeri kullanıldı. Binanın dış cephesinin tamamen Muğla beyaz cilalı mermer ile kaplandığını, iç cephesinde de büyük ölçüde aynı mermerden kullanıldığını anlatan Ermaş Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, Suudi Arabistan Krallığı’nın Merkez Bankası’nı referansları arasına eklemekten memnuniyet duyduklarını söyledi.

RİYAD HİLTON’DA FETHİYE MERMERİ

Ermaş Madencilik olarak Riyad’da bir projeye daha başlattıklarını belirten Mustafa Ercan, “Riyad’da yapılacak Hilton otelinin iç ve dış kaplama işini de biz yapacağız. Fethiye’de kendi ocaklarımızda çıkardığımız Patara Bej adı verilen mermerden 52 bin metrekare kullanacağız. Daha önce Saudi Oger Grubuyla aynı kentte üniversite projesini hayata geçirmiştik” dedi.

MUĞLA BEYAZI İLE GURUR DUYUYORUZ

Ermaş şirketinin yaklaşık 15 yıldır ABD’ye mermer ihraç ettiğini, Avrupa’da İtalya, Fransa, Almanya’ya, Uzakdoğu’da Çin’e ve pek çok Ortadoğu ülkesine Muğla mermerini tanıttığını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Ercan, “Muğla beyazı, şu an dünyanın en prestijli projelerinde kullanılıyor ve bir dünya markası haline geldi. Dünyanın pek çok ülkesinde Muğla mermerini görmekten gurur duyuyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE MERMER ÜSSÜ

Doğaltaşta en büyük çeşitliliğin Türkiye’de olduğunu kaydeden Ercan, “Şu anda Türkiye dünyanın mermer üssü haline gelmiş durumda. Ülkemizde 600 çeşit mermer bulunuyor. Teknolojimiz de aynı oranda gelişiyor. Dünyaya sadece mermer değil, mermer makinaları da ihraç eder duruma geldik. Bu sektörde artık teknoloji pazarlıyoruz” dedi.